Ortopedia i fizjoterapia
Zdrowe jedzenie i witaminy

Transplantacja klatki piersiowej

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

W sensie przenośnym i dosłownym transplantacja serca jest ideą, która od dawna rozpalała wyobraźnię zarówno społeczeństwa wschodniego, jak i zachodniego. Lieh Tzu, pradawny chiński historyk, donosił, że około 100 lat po napisaniu przez Ezechiela: Zamienię twoje serce z kamienia sercem z ciała (Ezechiela 36:26), wybitny lekarz, Pien Ch iao, wykonał wymiana serc między dwiema osobami w celu przywrócenia równowagi ich niezrównoważonej energii yin i yang oraz użycie mieszaniny tradycyjnych leków w celu zapewnienia sukcesu operacji. Podstawy nowoczesnego przeszczepu serca zostały jednoznacznie określone w badaniach Normana Shumwaya, który wraz z córką redagował ten wieloautoryczny zbiór wkładów swoich stażystów i współpracowników. Graficzne, a zarazem anegdotyczne opisy w książce ilustrują zdolność Shumwaya do zdefiniowania problemów i pobudzania jego uczniów do ich badania, a także jego herkulesowej wytrwałości w obliczu monumentalnych przeszkód do przełożenia odkryć na praktykę lekarską. Historyczne opisy i prezentacje starannie opracowanych algorytmów służących do prowadzenia praktyki klinicznej to dwie wyjątkowe cechy tej książki. Griepp i koledzy śledzą wkład naszych amerykańskich bohaterów – Carrell, Guthrie, Manna, Marcusa, Neptuna i Webba – a także często pomijany wkład rosyjskiego Demikhova w ostateczny rozwój transplantacji serca i płuc. Shumway skromnie opisuje ważne postępy dokonane przez jego uczniów w dziedzinie transplantacji klatki piersiowej. Maddausowi należy pogratulować jego klarownego rozdziału na temat historii transplantacji płuc, w którym omawia on wagę obserwacji Haglin, że naczelne niewiele zależą od odruchów oddechowych w zakresie wentylacji i opisuje skrupulatne techniki zespolenia oskrzelowego i przedsionkowego u Veitha i Richarda oraz wyjaśnienie niekorzystnego wpływu kortykosteroidów i reakcji odrzucenia na słabowodny krążenie oskrzeli.
Książka obejmuje pełne spektrum praktyki transplantacji serca, od pobierania narządów (jak przedstawiono w rozdziałach Baldwina) i procesu oceny dawcy (jak opisano przez Allena) do oceny i leczenia biorców (jak opisano w obszernych rozdziałach Olivari , Frist, Stinson i Oyer oraz Billingham i Berry). Niestety, użyteczność reszty książki jako podręcznika dla praktyki klinicznej jest ograniczona przez okrojony charakter wielu innych rozdziałów.
Eleganckie wprowadzenie do okrutnego procesu odrzucania przeszczepu przez Nossal uzupełnia oświecony empiryzm w doskonałym wkładzie Bolmana i współpracowników, którzy wnikliwie analizują strategie immunosupresji klinicznej. Morris zapewnia erudycyjną analizę nowych czynników badawczych. W innych rozdziałach książki mechanizmy działania obecnie zatwierdzonych leków są jednak niepełnie lub niepoprawnie opisane. Co więcej, książka nie kładzie nacisku na genetykę, biologię i kliniczne implikacje systemu HLA, nie zgłasza doskonałych wyników, które zostały osiągnięte przy systemach wspomagających pracę serca innych niż Novacor, i zaniedbuje zajmowanie się innowacyjnymi podejściami do przezwyciężania obecnego ograniczenia procesu przeszczepu, takie jak raczej paliatywny niż leczniczy charakter wyniku, a także jego pracochłonność i kosztochłonność.
Chociaż książka ta nie przewiduje kierunku transplantacji klatki piersiowej w następnym tysiącleciu, jej dobrze zorganizowana prezentacja triumfów pola czyni go godnym miejsca w bibliotekach lekarzy i chirurgów zainteresowanych wymianą narządów lub chorobami serca.
Barry D. Kahan, MD, MD
University of Texas Medical School w Houston, Houston, TX 77030

[patrz też: dehydratacja krążków międzykręgowych leczenie, contix opinie, z dala od zgiełku cda ]

Tags: , ,

No Responses to “Transplantacja klatki piersiowej”

 1. Klara Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do lekarze[...]

 2. Marshmallow Says:

  Sporo informacji ale ciezko sie to czyta

 3. Snake Eyes Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu spa[...]

 4. Adrianna Says:

  moja matka jadła w życiu mnóstwo mleka

 5. Alpha Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: dentysta bydgoszcz[...]

 6. Ewa Says:

  Błagam, dokształćcie się trochę.

Powiązane tematy z artykułem: contix opinie dehydratacja krążków międzykręgowych leczenie z dala od zgiełku cda