Ortopedia i fizjoterapia
Zdrowe jedzenie i witaminy

Patologia Naczyniowa ad

Posted in Uncategorized  by admin
December 4th, 2018

Znalezienie markerów do identyfikacji osób zagrożonych z powodu niestabilnych zaawansowanych zmian miażdżycowych jest obecnie uznawane za ważne w leczeniu tej choroby. Rozdział dotyczący składowych tkanki łącznej ściany naczynia jest dość obszerny i omawia miażdżycę w odniesieniu do składników i niedoborów macierzy. Ten rozdział odpowiednio podsumowuje to, co stało się coraz ważniejszą i złożoną dziedziną. Szybko się rozwija, a ostatnie odniesienia byłyby bardzo przydatne.
Rozsądny katalog chorób naczyń krwionośnych w zaburzeniach metabolicznych przedstawiono w rozdziale 5. Czytelnicy, którzy wymagają więcej szczegółów, będą musieli odnieść się do dostępnych podręczników medycyny.
Rozwijająca się dziedzina zmodyfikowanych lipoprotein – w szczególności utlenionych, glikozylowanych i inaczej zmodyfikowanych lipoprotein – oraz ich rola w aterogenezie jest opisana głównie w rozdziale 7 przez Hoffa, a także w kilku innych miejscach w książce. Niestety brakuje niektórych najnowszych danych dotyczących zmodyfikowanych lipoprotein, ich rozpoznawania przez kilka form receptorów zmiatających i ich roli w miażdżycy. Choroby naczyń mózgowych i atopowe zatorowość są dobrze uwzględnione w odniesieniu do klasycznych patologicznych objawów, podobnie jak choroby żył i naczyń limfatycznych. Istnieją również dokładne przeglądy nienormalnej komunikacji tętniczo-żylnej i przetok oraz chorób żylnych.
Lüscher i współpracownicy przedstawiają interesujący rozdział z krótką, ale zrównoważoną dyskusją nad układowym nadciśnieniem tętniczym, jego związkiem ze zmianami strukturalnymi związanymi ze wzrostem obwodowego oporu naczyniowego (jak wykazał Folkow) i jego związkiem z chorobą naczyniową. Nie ma dyskusji o genetyce molekularnej nadciśnienia tętniczego, ale dobrze zilustrowany rozdział dotyczący zmian patologicznych związanych z nadciśnieniem tętniczym następuje w tym rozdziale.
Pozostała część książki dotyczy nadciśnienia płucnego, zapalenia naczyń, choroby Buergera i choroby niemiażdżycowej, a także nowotworów i metod diagnostycznych do obrazowania. Niestety referencje nie wykraczają poza rok 1993. Wiele się wydarzyło od tego czasu, więc książka jest już nieaktualna. Redaktorzy wyjaśniają w przedmowie i piśmie (tak jak to jest ich prerogatywą) uprzedzenia, które wnoszą do tematu. Ta książka przyda się wielu osobom, które poszukują dyskursu na określone tematy. Jego główne niedociągnięcia to brak skupienia w wielu rozdziałach i brak wyważonego przedstawienia wielu ważnych kwestii.
Russell Ross, Ph.D.
University of Washington School of Medicine, Seattle, WA 98195-7470

[podobne: endometrioza a rak, endometrioza miednicy mniejszej, czym się różni osa od pszczoły ]

Tags: , ,

Leave a Reply

Powiązane tematy z artykułem: czym się różni osa od pszczoły endometrioza a rak endometrioza miednicy mniejszej